W ramach cyklu omówienia wydarzeń rynkowych, dzisiaj bierzemy pod lupę bardzo palący temat inflacji, która doskwiera oszczędzającym, kredytobiorcom oraz inwestorom, w kraju nad Wisłą i globalnie. Kredytobiorcom globalnie nieco mniej, ponieważ tempo podnoszenia stóp procentowych czy to w Stanach Zjednoczonych czy krajach Europy Zachodniej jest dużo niższe.

W USA inflacja osiągnie swój szczyt w okolicach połowy tego roku

Dzisiaj zajmujemy się tematem inflacji od strony inwestycyjnej, w czym się specjalizujemy i chętnie podzielimy się naszymi spostrzeżeniami w tym zakresie, jako przykład biorąc pod lupę gospodarkę amerykańską. Tam, jeśli wierzyć prognozom analityków, inflacja osiągnie swój szczyt w okolicach połowy tego roku, po czym jej dynamika zacznie stopniowo spadać, aby zniżyć się pod koniec przyszłego roku do poziomu około 3%.

W dzisiejszym materiale pokażemy jak w różnych scenariuszach zachowywały się poszczególne klasy aktywów, mając na myśli oczywiście scenariusze dalszego rozwoju inflacji, na przykładzie Stanów Zjednoczonych.

Dlaczego akurat tak? Dlatego, że z naszej perspektywy jest to największy rynek kapitałowy na świecie, inwestujemy globalnie więc siłą rzeczy dużą część własnych inwestycji i inwestycji klientów naszej spółki zależnej, zajmującej się zarządzaniem aktywami RSIAIFM lokujemy właśnie na rynku amerykańskim.

Na początek scenariusz, w którym uważamy, że obecna wysoka inflacja wbrew prognozom wcale nie zacznie spadać, ale nadal będzie rosnąć.

Jakie inwestycje wtedy były wskazane?

Powinniśmy szukać inwestycji na rynku towarowym

Historycznie jeżeli popatrzymy sobie i cofniemy się do roku 1950 i przeanalizujemy to jak zachowywały się poszczególne klasy aktywów w środowisku wysokiej inflacji, rozumianej jako inflacja powyżej 3% oraz nadal rosnącej, to powinniśmy szukać przedmiotów w kierunku inwestycji na rynku towarowym.

Ten rynek zachował się w zeszłym i w tym roku bardzo dobrze. Szczególnie w tym roku kontrastowało to z zachowaniem się czy to rynku akcji czy obligacji, które oba te rynki uległy znacznej, kilku procentowej przecenie, podczas gdy rynek towarowy, jeżeli spojrzymy sobie w ujęciu zagregowanym, ten rynek zanotował bardzo dobre, spektakularne stopy zwrotu w zależności od indeksu – 20%, a nawet 30% tylko w ciągu 3,5 miesiąca.

Szukamy tych inwestycji na rynku towarowym. Historycznie najlepszymi inwestycjami, które dostarczyły najlepszej stopy zwrotu jeżeli chodzi o środowisko wysokiej i rosnącej inflacji, była ropa naftowa oraz złoto.

Natomiast jeżeli uważamy, że nie chcemy ponosić ryzyka inwestycji w taki pojedynczy towar to inwestycja bardzo ryzykowna, która zarówno w przypadku ropy naftowej w szczególności, w mniejszym stopniu też złota, cechuje się dużym ryzykiem, dużą zmiennością kursów, to wtedy możemy wybrać indeks towarowy. Taki indeks towarowy, który pokazujemy to jest S&P GSCI, największą pozycją w tym indeksie jest także ropa naftowa, która stanowi w nim kilkadziesiąt procent.

Kilkukrotnie to powtarzaliśmy i powtórzymy to również w dniu dzisiejszym, że oczywiście tak jak nic bez końca nie spada, tak też nic bez końca nie rośnie, podobnie ma to miejsce z inflacją.

W pewnym momencie dynamika inflacji spowolni i zacznie spadać

Wpatrując się w prognozy można założyć, że jednak w pewnym momencie dynamika inflacji spowolni i zacznie spadać. Przeanalizowaliśmy jak zachowały się poszczególne klasy aktywów w takim środowisku wysokiej czy bardzo wysokiej inflacji, rozumianej jako inflacja powyżej trzech procent, ale kiedy osiągnęliśmy już ten punkt kulminacyjny inflacji, ta dynamika zaczyna spadać.

Tutaj wybór tych trzech inwestycji, o których wspomnieliśmy w poprzednim scenariuszu byłby bardzo kiepskim pomysłem ponieważ, to co najlepsze w środowisku wysokiej i rosnącej inflacji i staje się najgorszym pomysłem inwestycyjnym w środowisku wysokiej, ale spadające inflacji.

Takimi klasami aktywów czy inwestycjami, które historycznie w środowisku wysokiej, ale spadającej inflacji zajmowały się najlepiej były akcje z sektora nieruchomości w Stanach Zjednoczonych, które zdecydowanie dostarczały w takim środowisku najlepszych stóp zwrotu.

Niezłym pomysłem było także zainwestowanie w amerykański indeks szerokiego rynku akcji reprezentowany przez indeks S&P500 tutaj także ta stopa zwrotu była bardzo przyzwoita i to może dla niektórych wydawać się zaskoczeniem dobrym pomysłem w takim środowisku spadającej inflacji była także inwestycja w 10-letnie amerykańskie obligacje skarbowe.

Dla inwestorów, którzy nie chcą bawić się w przewidywaniu w to czy tego czy inflacja dalej będzie rosnąć czy zacznie w końcu spadać mamy też całkiem niezłą wiadomość.

Jakie inwestycje zachowały się bardzo dobrze w środowisku wysokiej inflacji, niezależnie od tego czy ona rosła czy spadała? – dowiesz się z filmu. Zapraszamy.

Zobacz nasz materiał na temat stagflacji.