Przedstawiamy podsumowanie miesiąca czerwca dla alternatywnego funduszu inwestycyjnego Multistrategia. W czerwcu solidarnie zarówno rynek akcji jak i obligacji traciły na wartości. Rynek akcji przecenił się ponad 8%, nieco lepiej zachował się rynek obligacji, chociaż trudno mówić o tym, że stopa zwrotu na poziomie minus 1,6 % była czymś satysfakcjonującym dla inwestorów.

Wielokrotnie mówiłem żeby w Multistrategii nie za bardzo przejmujemy się tym jak zachowuje się redyk finansowy, starając się generować pozytywną stopę zwrotu dla naszych inwestorów. W czerwcu nam się to nie udało, ponieważ odnotowaliśmy stopę zwrotu na minusie. Z perspektywy tego jak zachowały się rynki finansowe oraz jak fundusz się pozycjonował, z tej stopy zwrotu czerwcowej jesteśmy zadowoleni.

Sprawia ona, że po pierwszym półroczu, stopa zwrotu funduszu po uwzględnieniu wszelkich opłat oraz obciążeń podatkowych wynosi 1%, natomiast od początku funkcjonowania funduszu zarobiliśmy dla naszych inwestorów około plus 2,4%.

Co się złożyło na stopę zwrotu w czerwcu?

W tym roku pomysłów trafionych mamy 38, nietrafionych 12, natomiast z perspektywy całego życia funduszu pomysłów trafionych mamy 75, nietrafionych 24.

Lipiec wygląda nieco lepiej niż czerwiec, natomiast z naszej perspektywy my tym jak się lipiec potoczy tak bardzo się nie przejmujemy, jak pokazują nasze statystyki i w okresach spadkowych i wzrostowych jesteśmy w stanie generować satysfakcjonujące stopy zwrotu.

Oczywiście jeżeli mamy do czynienia ze spodkami takimi jak to miało miejsce w czerwcu czy w kwietniu br., to wygenerowanie pozytywnego wyniku jest trudne, więc wynik, który oscyluje w okolicach zera nas satysfakcjonuje krótkoterminowo. Natomiast w okresach, w których nam rynek chociaż trochę pomaga, czyli nie spada bardzo albo trochę rośnie, jesteśmy w stanie wygenerować pozytywną stopę zwrotu.

Do usłyszenia i zobaczenia w przyszłym miesiącu.

Jak kształtowały się wyniki Funduszu w poprzednich miesiącach?